To θέμα το οποιό θέτω είναι η αποδεσμευση της ιδιότητας του μηχανικού απο την ασφαλιστική λέλεπα του ΤΣΜΕΔΕ..Εγω ήμουν ελευθερος επαγγελματίας πολιτικός μηχανικός..αλλά λόγω της έλειψης εργασίας εκλεισα βιβλία αφου ήμουν για αρκετό καιρό χωρίς καποια δουλεία να μπαινει μέσα στο γραφείο..Αποφάσισα να λοιπον να κλεισω βιβλία σε πρώτη φάση γιατι πέρα απο το ΤΣΜΕΔΕ τρέχανε και άλλα εξοδα..τελος επιτηδευματος λογιστες κλπ κλπ..Αφου έκλεισα βιβλία γράφτηκα στον ΟΑΕΔ για να μπορώ να βγάλω καρτα ανεργίας και να συμετεχω σε καποιο διαγωνισμό..Το ΤΣΜΕΔΕ όμως οπως είναι γνωστο στους μηχανικους δεν σταματα.....Προχθές βρήκα ενα συνάδερφο που μου χρωστούσε κάποιο σημαντικό ποσο απο εργασία που του ειχα κάνει στο παρελθόν..και μου είπε αν διαγράφηκα απο μηχανικός και ότι αυτός ειχε λίγη δουλίτσα και μπορεί και το κραταει το ταμείο..Νταξει το ρητο Ο θανατος σου η ζωη μου ισχυει σε όλους τους εργασιακούς κλαδους ποσο αλλωστε στο τομεα του ιδιωτη πολιτικού μηχανικού..Θετω το ερωτημα..ενας ανεργος είναι αναγκασμένος να χρεώνεται ασφαλιστικές εισφορές;Οι αντιστοιχοι υπομηχανικοι που ασφαλιζονται στο ΤΕΒΕ μόλις κλεισουν βιβλία αμέσως πανε στο τεβε με την διακοπή και σταματα το ταμείο να τους επιβαρύνει..Για τους μηχανικούς δεν ισχυει κατι τετοιο είναι αναγκασμενοι να ζητησουν οριστική διαγραφή απο το ΤΕΕ και μετα να σταματησει να πληρώνει το ταμείο..αποκλειοντας την δυνατοτητα να ζητησει δουλεια σαν πολιτικός μηχανικος...κατι που δεν ισχυει στους υπομηχανικους...Εν το μεταξύ το ΤΕΕ ως μια καλοστημενη μασωνική στοα θέλει να βγαλει απο τα μελη τους τους οικονομικά αδυναμους..για αυτό και δεν κάνει καμία κίνηση σε αυτό το τομέα....θέλει να μεινουν μόνο οι δυνατοι οι αδυνατοι πρέπει να φύγουν..πρέπει να προασπισει τα συμφέροντα των ισχυρών.